05.05.2009   TAIMETOODANGU INSPEKTSIOONI TEADE:

 

 Seoses ohtliku taimekahjustaja männi-laguussi (Bursaphelenchus xylophilus) levikuga Portugalis on Euroopa Komisjon, eesmärgiga tõkestada kahjustaja levikut teistesse liikmesriikidesse ning kaitsta Ühenduse kaubandushuve kolmandate riikide suhtes, kehtestanud erinõuded puidust pakkematerjali, puidu ja puukoore väljaveole nimetatud riigist.

 

Kahjustajast saastumine tooks kaasa okaspuude hävimise ja sellest tulenevalt olulise ohu Eesti metsadele. Peamiseks peremeestaimeks, millega kahjustaja levib, on mänd (Pinus spp.), aga ka teised okaspuuliigid, nagu kuusk (Picea spp.), nulg (Abies spp.), ebatsuuga (Pseudotsuga spp.), lehis (Larix spp.) ja seeder (Cedrus spp).

 

16 juunil 2009 jõustub Euroopa Komisjoni otsuse nr 2006/133/EC täiendus, mille kohaselt tohib muu hulgas puidust pakkematerjal väljuda Portugalist üksnes ettenähtud töötlust kinnitava (ISPM 15) erimärgistusega. Nõude kehtestamine ei too kaasa kohustusi teiste liikmesriikide ettevõtjatele, kuid kuna samaaegselt on Portugali ametivõimud informeerinud, et võimekus riiki mujalt sissetoodava pakkematerjali töötlemiseks puudub, võib see kaasa tuua olukorra, kus ilma nimetatud erimärgistuseta puidust pakkematerjali, s.h. kaubaaluste, Portugalist tagasitoimetamine ei ole võimalik.

 

Eesti metsadele võimaliku ohu vähendamisel ja Portugalile pandud kohustuste täitmise kontrollimisel saate osutada kaasabi, teavitades nimetatud riigist kaupade Eestisse toimetamisest Taimetoodangu Inspektsiooni taimetervise osakonda (tel.   6712641   või e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.) või lähima maakonnabüroo taimetervise inspektorit.

 

Lisainfo Taimetoodangu Inspektsiooni kodulehelt http://www.plant.agri.ee/